Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TUSB2036VFR
2/3-port 12-Mbps USB full-speed hub with optional serial EEPROM interface
Availability: In Stock
Package Type: LQFP-32
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TUSB2036VFR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TUSB2036VFR
| Part Name | TUSB2036VFR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 7 x 7 x 1.4 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 7 (mm) |
| Power Supply Type | Single |
| Protocols Supported | USB 1.1 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Height | 1.4 (mm) |
| Number Of Transceivers | 4 |
| Length | 7 (mm) |
| Package Type | LQFP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Ic Type | Controller IC |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 32 |
Inventory for the TUSB2036VFR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
173
|
138 x $2.17
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,420
|
150 x $2.01
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
229,055
|
|
Visit Site | |
| Verical |
794
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TUSB2036VFR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.